Oli-Oli

Oli-Oli - Olej w Aerozolu Rzepakowy 170g
(Na podstawie 0 Recenzji)

Oli-Oli - Olej w Aerozolu Rzepakowy 170g

29,00 zł

38024205262

Oli-Oli


  Kurier Inpost
  Kurier Inpost
za pobraniem
  Paczkomaty Inpost
Kurier DPD

  Odbiór osobisty (Gdańsk, Rumia)

  Wysyłka zagraniczna

Opis produktu


Oli-Oli - Olej w Aerozolu Rzepakowy 170g

To wspaniały smak i możliwość spożywania nawet w najbardziej wymagających dietach. Znakomity w przyrządzaniu potraw, eliminuje potrzebę użycia oleju, smalcu, tłuszczu, margaryny. Nie zawiera cholesterolu sody ani tłuszczu. Nisko kaloryczny sposób na smażenie.

  • Niskokaloryczny olej rzepakowy w aerozolu
  • Wyprodukowany z najwyższej jakości rzepaku
  • Aż 557 porcje!
  • Doskonałe do wszelakich potraw
  • Komfort i wygoda stosowania
  • Nie zmienia smaku potraw, w pełni naturalny


OLI-OLI olej rzepakowy w aerozolu sprawia że żywność w czasie smażenia nie przywiera do powierzchni naczyń. Ułatwia czyszczenie i mycie naczyń. Patelnie i sztućce można wycierać do czysta bez użycia płynu i skrobania. Olej rzepakowy PAM jest bogatym źródłem antyoksydantów - polifenoli i witaminy E, dzięki którym zapobiega uszkodzeniom komórek wywoływanym przez szkodliwe wolne rodniki oraz zmniejsza ryzyko chorób serca oraz nowotworów. Dodatkowo witamina E chroni go przed utlenianiem, dzięki czemu olej rzepakowy jest trwały w przechowywaniu.

Olej do smażenia Oli Oli PAM jest wystrzałowy choćby dlatego, że go się nie wlewa, ale "psika" z atomizera. Wystarczy jeden strzał, aby usmażyć np. jajecznicę bez tłuszczu. Olej ten zasługuje niewątpliwie na wysoką ocenę wśród osób, które z różnych względów eliminują z diety tłuszcz. Olej PAM to swego rodzaju hit gastronomiczny. Zawiera czysty olej rzepakowy i lecytynę (naturalny roślinny składnik fasoli sojowej, który zapobiega przyleganiu do powierzchni naczyń).

Producentom amerykańskim udało się wyprodukować "tłuszcz bez tłuszczu". Dosłownie, bo za surowiec posłużyły składniki, które z natury swojej są tłuste: olej rzepakowy i lecytyna sojowa. Aby osiągnąć zamierzony skutek, a tym samym stworzyć produkt do beztłuszczowego smażenia potraw, naukowcy użyli etanolu jako rozpuszczalnika oraz obojętnego gazu do utrzymywania konsystencji lotnej.
 
W rezultacie powstał olej niekonwencjonalny, za to pod każdym względem nieszkodliwy. W jednym pojemniku mieści go się tyle, że, jak zapewnia producent, wystarczy do usmażenia 557 porcji.
 
Kto powinien zadbać, aby olej rzepakowy w sprayu zaistniała w domowej spiżarce? 
Na pewno jest to produkt szczególnie przydatny dla osób, które stosują "nałogowo" typową dietę kulturystyczną, a zarazem nie chcą utracić nic ze smaku, jaki może dać potrawa smażona lub grillowana. Jest rzeczą normalną, że osoby otyłe wystrzegają się tłuszczu, aby nie fundować sobie nadmiaru kalorii oraz nie podwyższać poziomu LDL we krwi. W kontakcie z olejem PAM każdy kulturysta może swoje obawy odłożyć na bok.
 
Gotowanie, smażenie czy pieczenie - olej z rzepaku w aerozolu do smażenia zagwarantuje, że teraz przyrządzisz swoje ulubione posiłki, w całkiem inny sposób!


Skład: Olej rzepakowy*, lecytyna, woda (dla przeźroczystości), gaz wypychający.
* jest źródłem śladowej ilości tłuszczu na jednostkę spożycia.


Wielkość porcji: 0,25g
Ilość porcji w opakowaniu: 557

Dawkowanie i sposób użycia:
Wstrząsnąć przed użyciem, skierować aplikator zgodnie ze strzałką i nacisnąć.

Przekręcić puszkę o 45 stopni od pionu i rozpylać z odległości 15-30 cm od powierzchni.
Dla lepszego efektu, lekko podgrzać naczynie przed dodaniem produktu przeznaczonego do smażenia.
Naciskając przez 1/3 sekundy zużywa się około 0.25 g.

Recenzje produktu


Dodaj recenzję

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. *

Oli-Oli - Olej w Aerozolu Rzepakowy 170g

Oli-Oli - Olej w Aerozolu Rzepakowy 170g