Kategorie

Nasza lokalizacja

L-KARNITYNA - skąd się bierze, właściwości, zastosowanie, dawkowanie

L-karnityna jest jednym z najpopularniejszych środków do walki ze zbędnymi kilogramami. O ile większość z Was zdaje sobie sprawę z jej istnienia i ogólnego przeznaczenia, to nie każdy wie jak dokładnie działa ten preparat i jak powinno się go stosować. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące L-karnityny.

L-Karnityna - skąd się bierze?


L-karnityna to występujący naturalnie w naszym organizmie aminokwas. Oznacza to, że nasze ciało jest w stanie samo go wytwarzać wykorzystując do tego dwa inne aminokwasy: lizynę i metioninę. Wytworzone ilości są jednak zbyt niskie by realnie przełożyć się na poprawę wyników w zakresie redukcji zbędnych kilogramów. L-karnitynę dostarczać moża  wtedy z zewnątrz, w postaci suplementów lub odpowiednio skomponowanej diety. Ta druga opcja jest jednak nieco problematyczna, ponieważ produkty spożywcze zawierają jedynie niewielkie ilości tego aminokwasu. Spotkać go możemy w nabiale (do 10mg/100g), rybach (do 20mg/100g), grzybach ( ok 1mg/100g) czy w produktach mięsnych (do 250mg/100g). Tak jak wcześniej wspomniałem, ilości te nie przyprawiają o zawrót głowy, dlatego zdecydowanie lepszą opcją wydaje się być sięgnięcie po suplement diety zawierający odpowiednią dawkę l-karnityny.

Będąc przy suplementach należy wspomnieć o ich odmianach jakie możemy napotkać. Na rynku, L-karnityna dostępna jest w formie płynnej, proszkowej lub w kapsułkach/tabletkach. Decydując się na tą ostatnią opcję warto zwrócić uwagę by dawka wynosiła minimum 500mg l-karnityny na jedną kapsułkę. Uchroni nas to przed koniecznością łykania pięciu lub więcej tabletek na porcję. W przypadku płynu i proszku także warto zwrócić uwagę na zawartoś składników aktywnych w porcji preparatu. Nie bez znaczenia są również kwestie ekonomiczno-wydajnościowe. Preparaty w płynie z reguły wychodzą najdrożej, podczas gdy te w proszku najtaniej. Kapsułki plasują się mniej więcej pośrodku.

Miejsca gdzie zaopatrzyć możemy się w l-karnitynę to zdecydowanie sklepy z suplementami i odżywkami (stacjonarne oraz internetowe) duże sportowe markety, a także apteki. 

L-karnityna - właściwości

L-karnityna bierze udział w metabolizmie energetycznym. Mówiąc proście odpowiada ona za transport kwasów tłuszczowych do tzw. mitochondriów gdzie następnie są one rozbijane i przerabiane na energię. Prowadzi to zahamowania lub zmniejszenia nagromadzania się tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności wysiłkowych. To jednak nie jedyne zalety l-karnityny. Aminokwas ten bierze czynny udział w metabolizowaniu węglowodanów, przyczynia się do obniżenia poziomu lipidów we krwi, hamuje łaknienie oraz usprawnia pracę mózgu i neuronów. Najczystsza farmaceutycznie forma l-karnityny (ALCAR) uznawana jest także powszechnie jako środek do walki z efektami starzenia się takimi jak np. chroniczne zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją czy gorsze funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Jako ciekawostkę można dodać równeż fakt, że karnityna coraz częściej stosowana jest w leczeniu dolegliwości nerek i wątroby.

Parametr mówiący o niedoborze l-karnityny w organiźmie to przede wszystki podwyższony profil lipidowy krwi. Objawy takiego niedoboru to: spadek wytrzymałości wysiłkowej i sprawności intelektualnej, a także dłuższe utrzymywanie się poczucia zmęczenia.


L-karnityna - zastosowanie

L-karnityna to substancja szczególnie ważna dla sportowców i osób zmagających się ze zbędnymi kilogramami. Odpowiada za to oczywiście jej omówiona wcześniej zdolność do zwiększania tolerancji na wysiłek po przez wykorzystanie większej ilości kwasów tłuszczowych. Teraz słów kilka o tym jak ją stosować. Przyjmowanie l-karnityny w ciągu dnia ma oczywiście sens, jednak najlepiej sprawdzi się ona przyjmowana w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej. Najlepszą porą na jej stosowanie będzie zatem okres na niedługo (około 20-30 minut) przed planowanym treningiem fizycznym lub podczas trwania takiego treningu. Można zatem śmiało ograniczyć się do suplementowania jej tylko w dni treningowe, choć dla maksymalnego efektu, najlepiej byłoby stosować ją codziennie. Pamiętajmy, że dłuższy spacer czy praca fizyczna także traktowana jest jako wzmożona aktywność! L-karnityna może być stosowana w połączeniu z preparatami o działaniu termogenicznym częściej nazywanimi spalaczami tłuszczu.

L-karnityna - dawkowanie

Zalecana dzienna ilość l-karnityny do przyjęcia waha się w granicach od 500 mg do 2000 mg. Dla najlepszych efektów przyjmować powinno się ją przynajmniej około 12 tygodni. Końcowe rezultaty to sprawa indywidualna, uzależniona od szeregu innych czynników takich jak codzenna dieta i trening. L-karnityna jest całkowicie nieszkodliwa. Przy stosowaniu zalecanych dawek nie występują żadne skutki uboczne. Przedawkowanie może prowadzić ewentualnie do biegunki oraz bólu brzucha, choć nadmiar l-karnityny wydalany jest z moczem. Nie ma przeciwwskazań co do stosowania l-karnityny. 

L-Karnityna w naszym sklepie:


     


Powrót do artykułów