Za nami już test najlepszych odżywek białkowych, oraz spalaczy tkanki tłuszczowej. Wiedzą czym kierować się przy ich wyborze, skupmy się w tym artykule na kolejnym popularnym suplemencie. Produkty typu pre workout, jak sama nazwa wskazuje zalecane są głównie przed treningiem. Celem ich stosowania jest przede wszystkich pobudzenie organizmu do ciężkiego treningu. Np po dniu wyczerpującej pracy, nieprzespanej nocy lub po prostu gorszego dnia. Głównymi związkami odpowiadającymi za pubudzenie, poprawę skupienia, koncentracji, czy połączenia nerwowo-mięśniowego są: kofeina, tyrozyna, geramina, tauryna, glukuronolakton, czy forma acetylowa karnityny. Równie istotnym czynnikiem dzięki któremu zyskały one taką popularność, jest działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Dzięki temu nasze mięśnie nabierają, w czasie treningu siłowego kształtów i lepeiej je czujemy. Co przekłada się na ogólną poprawę jakości treningu i samopoczucia.

Spośród dostępnych na rynku przedtreningówek wybraliśmy 7, które wyróżniały się następującymi paramertami:

- skład

- cena

- renoma firmy

- smak

- pobudzenie

- pompa mięśniowa

1. Jako numer jeden z testowanych produtków wyróżnić możemy Super Rage firmy Falcon Labs. Posiada on stosunkowo prosty skład o niewielkiej ilości składników aktywnych. Jednak wszystkie osoby testujące wyznaczyły go jako ten najlepiej działający. Szczególnie pod względem pobudzenia, poprawy skupienia, wytrzymałości w czasie treningu. Na minus zasługuje fakt wysokiej ceny i niezbyt dużej renomy firmy. Suplemet składa się z podstawowych związków, jak: AAKG, beta alanina, cytrulina, tauryna, kofeina, niacyna i geramina. Na uwagę zasługuje bardzo wysoka zawartość geraminy – 100mg. Wpływa ona na aktywność neuroprzekaźników, w tym katecholamin, z jednej strony hamując wychwyt zwrotny noradrenaliny, z drugiej zwiększając jej produkcję. Wykazuje działanie silnie pobudzające i termogeniczne. Działa silnie pobudzająco, poprawia zdolności wysiłkowe fizyczne i intelektualne, jej potencjał jest szczególnie odczuwalny w połączeniu z kofeiną. W obiegowym ujęciu często przyrównywana jest do efedryny, zakres jej działania jest jednak bardziej ośrodkowy niż obwodowy, co pozwala na zmniejszenie ryzyka niektórych reakcji niepożądanych takich jak np. drżenie rąk. Efekty te potęguje dodatek 200mg kofeiny. Efekt pompy mięśniowej uzyskujemy dzięki dodatkowi 3g AAKG w połączeniu z 2g cytruliny. Jest to przedtreningówka przeznaczona jest dla najbardziej doświadczonych bywalców siłowni.

2. Devil jest następną z kolei przedtreningówką o bardzo silnym działaniu pobudzającym. Posiada ona dość rozbudowany skład. Z pośród związków wchodzących w skład tej przedtreningówki, do najważniejszych zaliczyć możemy: geranaminę, johimbinę, kofeinę, argininę, tyrozynę, ekstrakt z zielonej herbaty, kreatynę, beta-alaninę, fenyloalaninę, cytryniec chiński. Przentuje się on bardzo ciekawie. Minusem jest to, że producent nie pojade ilości składników w kompleksie. Niestety nie wiemy ile dostarczymy tych istotntne wpływających na nasz organizm (geranamina, kofeina, johimbina). Zwrówno pobudzenie, koncentracja, jak i poprawa wytrzymałości organizmu jest znacznie odczuwalna. Pompa mięśniowa, jak i poprawa wakularyzacji mięśni wyraźnie widoczna, ale w tym kierunku znaleźć możemu ciekawsze suplementy. Minusem produktu jest nieznane pochodzenie firmy, jak w większości suplementów zawierających geranaminę i johimbinę.

3. APS Mesomorph to legendarna przedtreningówka, od lat będąca na topie rankingów. Bardzo silne pobudzenie, jak i uczucie rozszerzania naczyń krwionośnych w czasie treningu siłowego, dzięki zastosowaniu geranaminy i sporych ilości kofeiny. Uczuci pomy mięśniowej lepsze niż w przypadku wyżej omówionych suplementów, dzięki zastosowaniu argininy, cytruliny i agmatyny. Również azotan kreatyny wzmacnia ten efekt i poprawę wytrzymałości. Minusem jest częste uczucie silnego zmęczenia układu nerwowego, oraz brak apetytu po zakońzonym treningu.

4. IHS Iron Pump jak sama nazwa wskazuje ukierunkowany jest na uzyskanie efektu jak największej pompy mięśniowej w czasie treningu siłowego, przy lekkim pobudzeniu. Przeznaczony szczególnie dla osób, które oczekują lekkiego pobudzenia, poprawy koncentracji a niekoniecznie bardzo silnego "wyrwania z butów". Spore ilości argininy 5g i cytruliny 2,5g stawianją Iron Pump w czołówce suplementów, których zadaniem jest rozszerzenie naczyć krwionośnych, lepsze czucie mięśnia, uwidocznienie żył i lepsza jakość treningu. Znaczna poprawa wytrzymałości mięśni, dzięki dodatkowi aż 5g beta alaniny. Z kolei możliwość poprawy funkcjonowania układu nerwowego daje dodatek cytryńca chińskiego i n-acetyl-karnityna w sporej dawce.

5. Trec S.A.W. Jest to jedna z przedtreningówek dzięki, której uzyskamy efekt zarówno pobudzających do trenigu, jak i dobrą pompę mięśniową. Wyśrodkowane ilości składników aktywnych powodują, że dobrze sprawdza się on w zasadzie dla każdego. Zaletą jest renoma firmy i prosty skład, w którym wyróżnić można: kofeinę, argininę, beta alaninę, tyrozynę, taurynę i trzy formy kreatyny. Suplement ten wypada bardzo dobrze pod względem ceny, w stosunku do ilości.