top-5-jedzenie-na-cholesterol

5 składników na zmniejszenie cholesterolu. Najlepsze naturalne produkty na obniżenie cholesterolu!

Jak obniżyć cholesterol? Czy te normy są właściwe? Co zrobić na obniżenie cholesterolu?
Te i tysiące podobnych pytań padają codziennie. Musisz wiedzieć, że ów cholesterol nie wziął się w Twoim organizmie znikąd, za problemy z nim odpowiada nieodpowiednia dieta.
Włączając do diety powyższe składniki, obniżysz ilość cholesterolu. Szczególnie ważnym sojusznikiem w walce z nim jest błonnik.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu to prosta droga do zawału serca, wylewu, a nawet konieczności amputacji kończyn. Dzieje się tak ponieważ zatyka on nasze żyły, tworząc blaszki miażdżycowe.

Co to jest ten cholesterol?

Normy podane na wykresie są bardzo orientacyjne, dużo ważniejsza jest proporcja lipoprotein (to z nich składa się cholesterol) HDL i LDL. Lipoproteiny HDL posiadają wysoką gęstość, dlatego organizm łatwiej pozbywa się jego złogów. Lipoproteiny  LDL są zwane "złym cholesterolem", gdyż posiadają mniejszą gęstość i nasz organizm ma większe trudności z jego usunięciem.

Największe zagrożenie dla organizmu stanowi wysokie stężenie obu typów lipoprotein, gdyż wzrasta wtedy poziom cholesterolu całkowitego. Sytuacja w której cholesterol LDL jest większy od HDL w porównaniu do poprzedniej nie jest tak dużym powodem do obaw. Z uwagi jednak na to, iż lipoproteiny LDL są cięższe do usunięcia, warto mieć je pod kontrolą.


Zdowa osoba, a cholesterol


Osoby z prawidłową masą ciała i ciśnieniem krwi nie powinny obawiać się podwyższonego stężenia cholesterolu, gdyż jest to sytuacja normalna.


Jestem chudy / mam problemy hormonalne / mam niski HDL...

Zwiększenie ilości cholesterolu w takim przypadku jest wręcz wskazane. Wyższe stężenie cholesterolu pomoże przy przywróceniu reguralnego cyklu menstruacyjnego.

Produkty pomocne w walce z cholesterolem: